egyptiannationalanthem.mid (8,5 kB)
Území Egypta se nachází v severovýchodní části afrického kontinentu a Sinajským poloostrovem zasahuje do Asie. Celková plocha země činí 1.001.449 km2 včetně Sinaje. V Egyptě žije zhruba 63 miliónů obyvatel.
Přírodní hranice státu na severu je tvořena Středozemním mořem, na východě Rudým mořem a státem Izrael. Na západě hraničí Egypt s Libyí a na jihu se Súdánem.
Na Sinaji se nachází nejvyšší hora země - 2637 m vysoká. Od jihu k severu protéká celou zemí největší řeka Afriky - Nil.
Název státu: oficiální mezinárodní: Egyptská arabská republika ; zkrácený mezinárodní: Egypt ; oficiální místní: Jumhuriyat Misr al-Arabiyah ; zkrácený místní: Misr
Slovo Egypt bylo odvozeno od hlavního boha první Dolnoegyptské župy a jejího hlavního města Mennoferu (Memfi) - boha Ptaha, též Hetkoptah (Sídlo ducha Ptaha), odtud řecký výraz Aigyptos, tj. tmavý a naše Egypt. Původní obyvatelé nazývali zemi Kemit, tj. černý , podle barvy nilského bahna, která tak kontrastovala s červenou barvou pouště, kterou nazývali Dešré. Arabský název pro Egypt je MISR nebo Masr, což je odvozenina od hebrejského slova mesraim.
Egyptská republika byla vyhlášena 18/07/1953, v čele státu stojí prezident, volený na šestileté období v celostátním referendu.
DĚLENÍ: 26 správních celků, Al Bahr al Ahmar, Al Buhayrah, Ad Daqahliyah, Al Fayyum, Al Gharbiyah, Al Iskandariyah, Al Isma'iliyah, Al Jizah, Al Minufiyah, Al Minya, Al Qahirah, Al Qalyubiyah, Al Wadi al Jadid, Ash Sharqiyah, As Suways, Aswan, Asyu't, Bani Suwayf, Bur Sa'id, Dumyat, Janub Sina, Kafr ash Shaykh, Matruh, Qina, Shamal Sina, Suhaj (řazeno podle abecedy).
Zdroj: Central Bank of Egypt - CBE
Poloha: severovýchodní Afrika, na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem, východní hranici tvoří Rudé moře, severní pak Středozemní moře ; Sinajský poloostrov již patří geograficky do Asie
Věkové složení v procentech:
Do 14 let - 35% obyvatelstva
15 – 64 let - 63%
nad 65 let - 4,5%
Vzdělanost je podstatně vyšší ve městech. Na venkově je ženská část populace většinou nevzdělaná.
Rozložení pracovních sil
Nejvíce práceschopného obyvatelstva se zabývá zemědělstvím, chovatelstvím a rybářstvím. Následuje průmyslová sféra a oblast služeb.
Každoročně vláda čelí problémům vytvořit nové pracovní příležitosti pro 600.000-700.000 nových uchažečů o práci.
Dominantní skupinou jsou Arabové. Další malé národnostní skupiny tvoří Berbeři, Beduíni, Bedžůnové, Nubijci. Nepatrné množství tvoří Evropané - Italové, Francouzi, Angličané, Arméni a Řekové.
Hlavním náboženstvím je islám, který vyznává přibližně 90 % obyvatel. Menšina obyvatelstva (10 %) vyznává náboženství koptské (křesťané), římsko katolické, ortodoxní řecké a anglicko protestantské.
Úředním jazykem je arabština. Většina pracovníků ve státních institucích a podnikatelské sféře mluví anglicky. Rovněž většina publikací ve státním sektoru je vydávána v arabsko-anglické mutaci. Okrajově se používá francouzština a němčina.
Administrativně správní členění tvoří 28 governorátů a zvláštní správní okrsek města Luxor. Dva nové byly zřízeny v dubnu 2008 Helwan a 6th October. V čele governorátu je guvernér jmenovaný prezidentem. Guvernéři jsou vybaveni rozsáhlými správními a policejními pravomocemi. Governoráty se člení na provincie, vedené předsedou městské rady, který je zvolen na pětileté období. Provincie se dělí na místní správní centra, se správcem voleným rovněž na pětileté období. Nejnižším správním útvarem jsou vesnické rady, řízené starostou vesnice „omdou", rovněž s pětiletým volebním obdobím.
Peněžní jednotkou je egyptská libra L.E. nebo LEG (EGP) = 100 piastrů. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 1 librové, dále 50, 25, 10 a 5 piastrů. Mince jsou v hodnotách 1 EGP a 25, 10, 5 piastrů.
Volně směnitelnou měnou za egyptské libry jsou americké dolary, euro, britské libry, volná měna dalších zemí a většina arabských měn. Zpětná směna egyptských liber za volně směnitelnou měnu je možná. V některých soukromých obchodech, restauracích a tržištích je možná platba i v USD, ve státním sektoru je to vyloučeno.
V Egyptě je uznáváno větší množství svátků. Pohyblivými svátky jsou malý a velký Bairam. První Bairam je 4 dny po skončení postního měsíce Ramadánu, druhý je 5 dní po dvou měsících po Ramadánu.
* svátky tohoto označení jsou pohyblivé
Oficiálním volným dnem v týdnu je pátek. Banky mají zavřeno v pátek a sobotu. Ministerstva a většina státních institucí jsou uzavřeny ve čtvrtek a pátek, případně v pátek a v sobotu. Pracovní doba ministerstev a státních společností je od 09–15 hodin. Většina soukromých firem pracuje i v odpoledních hodinách. Prodejní doba je převážně od 10–24 hodin, státní obchody ale mnohdy zavírají již kolem 21. hodiny, mezinárodní supermarkety naopak provozují svá zařízení nezřídka celých 24 hodin.